Віра і здоровий глузд

Для людини з атеїстичним мисленням назва теми є нонсенс (повною нісенітницею). Аксіомою,(початковим положенням, що приймається без доказів і лежить в основі доказів істинності інших положень) для багатьох жителів 21 століття являється несумісність віри у Бога і здорового глузду.

глузд

"Усі думаючі люди - атеїсти", - Ернест Хемінгуэй, американський письменник;

"Віра означає небажання знати, що є правда",  - Фрідріх Ніцше, німецький філософ;

"Той факт, що вірянин щасливіший за скептика практично нічим не відрізняється від того факту, що людина, що випила, щасливіша за тверезу", - Джордж Бернард Шоу, англійський письменник;

"Людина ніколи не стане вільною, поки вона не вижене Бога зі свого розуму", - Дени Дидро, французький письменник, філософ-просвітник і драматург.

Метою цієї статті є розгляд  питання  відповідності віри і здорового глузду і нісенітниці невіри.

По-перше, хотілося б зазначити, що атеїзм, як образ мислення суспільства, став популярний в останні 2-3 століття, а точніше, з часів французької революції, тобто з кінця 18 століття. Донині віра і думка не приймалися людством як антагонізм (непримиренне протиріччя). Найвідоміші університети середніх віків мали кафедри богослов'я, які були провідними кафедрами. Богослов'я признавалося як наука. Ісаак Ньютон, Блез Паскаль, Христофор Колумб, Аврам Лінкольн, Майкл Фарадей, Еммануїл Кант,  та ін. визнавали Слово Боже - Біблію як заслуговуюче довіри Джерело. Приведемо декілька цитат [3]:

 

Пришвін"Невіра в людині - є нещастя, є фатальна хвороба", - М. М. Пришвін, відомий російський письменник;

Толстой"Віра є розуміння сенсу життя і визнання витікаючих з цього розуміння обов'язків", - Л. Н Толстой, геній російської літератури;

 

Гете"Віра не початок, а кінець всякої мудрості", - Гете Й., німецький поет, державний діяч, мислитель і дослідник природи [1, Т. 10., С. 345];


Достоєвський"Загибель народу без Слова Божого, бо прагне душа його Слова і всякого прекрасного сприйняття", - Ф. М. Достоєвський, російський письменник [2, Тонна 12., С. 347-350];

 

Пирогов"Мені потрібний був абстрактний і незбагненно високий ідеал віри. І, взявшись за Євангеліє, якого я ніколи ще не читав, а мені було вже 38 років від народження, я знайшов для себе цей ідеал", - Н. И. Пирогов, хірург, анатом і педагог;

Паскаль"Без вчення Христа у людини будуть вади і лиха, помилки, морок, відчай, смерть. Виконуючи настанови Христа, люди можуть звільнятися від цього. Без вчення Христа люди заїли б один одного, світ зробився б пеклом і розбестився б", - Б. Паскаль, французький математик і філософ;

 

Руссо"Погляньте на книги філософів, які вони нікчемні проти Біблії. Чи можливо, щоб така дивовижна і в той же час проста книга була справою рук людських"?, - Ж. Ж. Руссо,  французький письменник, мислитель, композитор;

Вашингтон"Неможливо правильно правити світом без Бога і Біблії", - Джордж Вашингтон, перший американський президент;

"Всяка спроба зменшити Біблію є злочин проти людства",  - Еммануїл Кант, німецький філософ, родоначальник німецької класичної філософії;

"Біблія містить в собі більше ознак достовірності, ніж вся світська історія", -  Ісаак Ньютон, англійський учений.

Ітак, думки мислителів розійшлися: одні за віру у Бога, інші категорично проти. Цей факт вже говорить про те, що не можна однозначно протиставляти віру і розум. Розглянемо деякі питання логічності віри у Бога з точки зору здорового глузду. Сама Біблія ніде не говорить про сліпу віру, тобто віру, побудовану ні на чому, не думаючу віру.

"Бо знаю, в Кого я увірував, і я певен, що він спроможний зберегти моє передання на той день."(2Тим. 1: 12); "Життя ж вічне це те, щоб пізнали Тебе, єдиного Бога правдивого, та Ісуса Христа, що послав Ти Його."(Иоан.17: 3);

"Бо Господь дає мудрість, з Його уст знання й розум!"(Приповісті 2: 6);

" Коли мудрість увійде до серця твого, і буде приємне знання для твоєї душі, розважність тоді тебе пильнуватиме, розум тебе стерегтиме"(Приповісті 2: 10,11).

Це тільки частинка того, що Сам Бог у Своєму Слові говорить про розум, який є найбільшим Його даром людині. У 1962 році Роберт Оппенгеймер, відомий вчений в області ядерної фізики, визнав, що сучасна наука зобов'язана своїм походженням християнській вірі. Френсіс Шеффер пише: «Звичайно, не всі вчені були християнами. Але вони жили в християнському світі, випробовували на собі його вплив. Тому їх робота мала під собою грунт, на якому вона могла рости і розвиватися. Переконання, що Всесвіт створений Богом, надихало вчених на його дослідження. Без цих передумов наука ніколи б не виникла. Саме через відсутність цієї основи китайська наука так і не змогла розквітнути в повну силу. Те ж саме можна сказати про арабів. Не маючи християнської основи, вони втрачали інтерес до науки» [7].

«Віра, не просвітлена розумом, не варта людини» - П'єр Абеляр, філософ.

Так що ж підказує розум? Світ створений або стався випадково сам по собі?

Чим людина відрізняється від тваринного світу?

Грандіозністю свого мислення, планів і звершень. Космічні і комп'ютерні технології, генна інженерія, досягнення медицини, що вражає уяву, комфорт життя в розвинених країнах.

Грандіозністю зла, що твориться людиною. За 3350 років історії тільки 280 років пройшло без війни. У війнах знищені мільйони. Мільйони знищені різними режимами. Мільйони вмирають від Сніду, наркотиків, насильства.

Невідповідністю тривалості та якості людського життя грандіозності планів і мислення. Люди працюють, заробляють, планують, але, несправедливість, що вони не знають, в який момент це все закінчиться, в який момент їх наздожене смерть.

З глибокої давнини кращі уми шукали відповіді на питання життя і смерті, але нічого кращого не придумали, як те, що працюють для майбутніх поколінь. Але майбутні покоління теж зійдуть у небуття, точно так, як і ми. Хто ж  у всій повноті скористається усім цим? Виходить, ніхто.

Чи є у всього цього сенс?  Якщо "мізки" нобелівських лауреатів, володарів оскарів, греммі, титулів міс світу і т. д,  підуть в могилу разом з "мізками" Полканів, Мурзиків, Мопсиків, поїдені хробаками, чи є у життя сенс?

Якщо є, то який? У відомому нам світі є непорушні закони. Один з основоположних законів свідчить: У кожного слідства є причина. Якщо у дрімучому лісі ви знайдете мобільний телефон, чи погодитеся ви з ідеєю, що він виріс у лісі сам по собі, як гриб, або ви почнете шукати його власника?

Чому нелогічно погодитися з тим, що цей величезний Всесвіт, який набагато складніший і точніший самого складного мобільного телефону, має Творця?

Теорія еволюції, яка лежить в основі всіх сучасних наукових гіпотез про походження життя, не відповідає принципам закону «У кожного слідства є причина» Навіщо молюскові ставати рибою, якщо він прекрасно почуває себе молюском. Навіщо рибі ставати птахом, якщо вона прекрасно почуває себе у воді, навіщо мавпі ставати людиною? Тим більше, що протягом століть історії людства, немає жодного письмового свідоцтва спостереження подібного. Автори теорії еволюції стверджують, що ці процеси відбувалися протягом мільйонів, мільярдів років. З якихось незрозумілих причин і закономірностей.

Але, скільки років Землі? Мільярди? Шар космічного пилу на Місяці дуже тонкий, що вказує на молодість планети.

Чисельність людей на Землі - 6,5 млрд. У часи Христа населення Землі становило близько 300 мільйонів чоловік. Якщо Всесвітній Потоп стався приблизно за п'ять тисяч років до Різдва Христового, а середня тривалість людського життя була сорок років, то сім'я Ноя, що складалася з восьми чоловік, зробила б 300 мільйонів нащадків, якби в кожній родині було б у середньому 2,3 дитини. А це відповідає середньому щорічному приросту населення Землі на 0,35%, у той час як нинішня швидкість зростання населення в шість разів більше - 2%. А от якщо б рід людський існував на Землі один мільйон років, і швидкість росту населення становила лише 0,01% в рік, то людей зараз було б 2×10 43 ступеня. Такого населення вистачило б, щоб повністю заповнити більш ніж тисячу таких Сонячних систем, як наша [6, p. 149-157; 185-196]. Таким чином, теорія про існування людства протягом мільйонів років звучить абсурдно. Найдавнішим письмовими джерелами не більше 5000 років, що говорить про молодість цивілізації на Землі, оскільки цивілізація не може існувати без писемності [4].

Полоній-218 - продукт, що утворюється в ході урано-свинцевого розпаду, - має дуже короткий період напіврозпаду, всього три хвилини. У породах докембрійського періоду містяться трильйони загадкових радіогало полонія. Коли радіоактивний елемент (наприклад, полоній) розпадається в прозорій породі (наприклад, в слюді), то випромінювані альфа-частки залишають у мінералі сліди у вигляді безбарвних кілець. Радіогало не утворюються в розплавленій породі. Вони утворюються виключно в твердій породі, температура якої нижче 300°С. Наші радіогало свідчать про те, що докембрійскі породи ніколи не перебували в розплавленому стані, - інакше в них залишилися б тільки звичайні радіогало полонія, що утворюються при розпаді урану в охолодженому камені. Звідси напрошується висновок: тверда материнська порода, що містить вільні атоми полонія, які залишили гало і зараз розпалися, могла утворитися тільки миттєво. Креаціоністи називають ці радіогало відбитками пальців Бога!

сесвітньо відомий фахівець в області радіогало Роберт Джентрі (Robert Gentry) заявив, що завдяки радіогало полонія він повірив у створення всесвіту за шість днів. Робота Роберта Джентрі була опублікована у всіх великих наукових журналах, поки хтось не здогадався: «Це ж доводить невірність теорії великого вибуху» [8, 9]. Тепер його роботи більше не публікуються, тому що вони суперечать еволюції. Роберт Джентрі живе в Ноксвілі, в штаті Теннессі (США). Доктор Томас Барнс (Thomas Barnes) з Інституту креаційних досліджень в Сан-Дієго вивчив результати вимірювань магнітного поля Землі з 1835 року. Його обчислення показали, що за 1400 років сила магнітного поля Землі зменшується вдвічі. Земля - це величезний електромагніт. Якщо б можна було повернути час назад, від цього - до минулого, то кожні 1400 років сила магнітного поля збільшувалася б удвічі і, в кінцевому рахунку, ми б досягли межі існування Землі. Електромагнітне поле утворюється, коли електричний струм проходить по провіднику. При цьому виробляється тепло. Тепло, що виробляється магнітним полем Землі двадцять тисяч років тому, розтопило б її. А мільйон років тому Земля просто зникла б. Звідси випливає, що вік Землі, розрахований за цим методом, становить менше десяти тисяч років. І оскільки магнітне поле притягує космічні промені, то шар, що захищає Землю від цих променів, в минулому, ймовірно, був товстіший. Спостереження за зміною магнітного поля Землі показує, що Земля молода планета [5, p. 64; 6, p. 96-114].

Все, надане самому собі, якщо його не підтримувати ззовні, руйнується, йде до загибелі і не може удосконалитися.

Будинок, залишений без нагляду, багаття, в який ніхто не підкладає дрова, машина, яка стоїть в гаражі і т.д. Другий закон термодинаміки говорить - «Все схиляється до безладу». Ентропія в замкнутій системі може тільки зростати: будь-яка система, що не зазнає впливу ззовні, деградує, розпадається, вільна енергія в ній зменшується, і тому, зрештою, вона досягає пасивного стану повного безладу. Без нагляду все іржавіє, згниває і вмирає, ніщо не розвивається саме по собі. Без Розуму весь Всесвіт перетворився б на хаос. Потужне біблійне твердження відповідає на питання, чому ентропія (руйнування системи, наданої самій собі), ще не зруйнувала Всесвіт.

ПолонійЧому ж нелогічно припустити, що життя продовжується на нашій планеті вже стільки років і вдосконалюється, перебуває під наглядом Творця і підтримується ним. «Багато разів і багатьма способами в давнину промовляв був Бог до отців через пророків, а в останні ці дні промовляв Він до нас через Сина, що Його настановив за Наслідника всього, що Ним і віки Він створив. Він був сяєвом слави та образом істоти Його, тримав усе словом сили Своєї»...(Євр.1:1-3)

Чому ж нелогічно припустити, що Хтось, значно могутніший за нас, знає таємницю створення життя і створює його постійно, оскільки постійно щось помирає і народжується? Якщо ми плід сліпої еволюції, сутністю і двигуном якої є боротьба за виживання видів, то навіщо в такій системі совість і моральність? Якщо виживає сильніший, навіщо сильні допомагають слабким, навіщо жертвують собою заради них? Чому нелогічно припустити, що такі здорові початки людської свідомості, як совість, милосердя, любов, ніжність і т.д., закладені в нас Кимось, Хто добрий, щедрий, милосердний?

Якщо смерть природна, чому нам не хочеться вмирати, і ми прагнемо до життя, якщо, звичайно, у нас немає психічних відхилень до суїциду.

Дорогий читач, чи задумаєшся ти після прочитання цих рядків про сенс власного життя чи все залишиться як раніше?

На завершення кілька слів про вельми популярну в сучасних наукових колах теорію «великого вибуху».

Згідно теорії великого вибуху весь Всесвіт 20 мільярдів років тому зібралася в одну точку, меншу, ніж на цій сторінці. Вона виникла з нічого. Точка почала швидко обертатися, і стався «великий вибух», виникли галактики, планети, люди. За законом збереження кутової кількості руху: «Якщо предмет, що крутиться розлітається на частини, зовнішні частини крутяться швидше і в тому ж напрямку», все б крутилося в одну сторону. Але планети Венера и Уран обертаються в протилежну сторону від орбіт інших планет, а також супутники Юпітера, Сатурна і Нептуна обертаються в протилежних напрямках. Цей факт доводить, що теорія великого вибуху невірна. У теорії великого вибуху є безліч інших неясностей, головна з яких протиріччя простій логіці: вибух означає збільшення безладу. Але замість цього ми маємо Всесвіт, що складається з взаємодіючих і рухомих з різними швидкостями галактик і зірок, причому весь цей складний механізм діє з дивовижною узгодженістю. Хіба таке може бути простим наслідком руйнівного вибуху? Припущення, що точний баланс сил в просторі є наслідком великого вибуху, порівнянно з твердженням, що після ядерного вибуху в горах уламки скель, падаючи на землю, зможуть утворити місто з будинками, хмарочосами, площами і вулицями. І найголовніше зауваження. Якщо все-таки, колись Всесвіт був зібраний в нескінченно малу точку, яка вибухнула, за якими законами все це перетворилося на Світ з найточнішою механікою, в прекрасну землю, на якій всі збалансовано до дрібниць, за якими законами виникло життя? Хто Автор цих законів, Хто втілює їх у життя? На ці питання немає відповідей ні у науки, ні в теорії «великого вибуху».

Ці відповіді є у Творця, Який ділиться ними у Своєму Слові - Біблії. Автор цієї статті, маючи дві вищі освіти, на власному життєвому досвіді переконався і переконується щодня в тому, що віра в Господа не тільки не суперечить здоровому глузду, але витікає з нього. Теорії еволюції, великого вибуху й інші небіблійні теорії суперечать здоровому глузду, оскільки заперечують по суті розумність Всесвіту. Чому я це кажу? Тому що неможливо існування розумного Всесвіту без Розумного плану, закладеного Розумним Творцем. Якщо Всесвіт розумний, то за законом причинно-слідчого зв'язку, у нього має бути Розумний Творець. Дорогий читач, почавши вірити, ти не втратиш розсудливість, як стверджують вчені уми», ти знайдеш його. «Бо Господь дає мудрість, з Його уст знання й розум!"(Книга Приповістей 2:3-6).

«Коли мудрість увійде до серця твого, і буде приємне знання для твоєї душі, розважність тоді тебе пильнуватиме, розум тебе стерегтиме» (Книга Приповістей 2:10,11).

С. Б. Молчанов (Дніпропетровськ, Україна)    http://obzormv.org/?p=309


       Список використаної літератури

  1. Гете И. Собрание сочинений. В переводе русских писателей. Под ред. Н.В. Гербеля. Спб. 1880.
  2. Достоевский Ф.М. Полное собрание сочинений. Спб.: И-е А.Ф. Маркса. 1894.
  3. Жилов  И.  Что говорят знаменитые люди о Библии?  Юрьев. 1913.
  4. Опарин А. А. Ключи истории. Харьков: Факт. 2000.
  5. Benjamin F. Allen, The geologic Age of the Missisipi River, Creation Research Society Quarterly. 1972.
  6. Morris H. M. Scientific Creationism (public school), San Diego. 1974.
  7. www.unseal.narod.ru/bolshoi_vzriv.html (электронный ресурс).
  8. www.creationism.org/crimea/text/212_12.htm (электронный ресурс).
  1. Barnes Thomas G. Origin and Destiny of the Earth Magnetic Field, 2 nd ed (San Diego: Institute for Creation Research. 1983.