Цінність кумранських рукописів (рукописів Мертвого моря)

У 1947 році бедуїнський хлопчик Мухаммед  Ед-Дін з кочового племені Тааміре після довгих виснажливих пошуків зниклої кози випадково виявив в скелі вхід у печеру, який знаходився набагато вище його зросту. Подумавши, що зникла тварина могла сховатися в цій печері, він кинув у отвір камінь, але замість бекання кози почув звук розбитої глиняного посуду. Насилу піднявшись на скелю і проникнувши всередину печери, юнак виявив старовинні глиняні посудини з поміщеними в них шкіряними сувоями
Так були знайдені рукописи печер Ваді-Кумрана, що стали знаменитими на весь світ, як кумранські рукописи або рукописи Мертвого моря, яке знаходиться поблизу цього місця.

Одним з найсерйозніших звинувачень, яким піддається Біблія, є її, нібито, ненадійність і сумнівність у точності і давності. Існує твердження, що та Біблія, яка існує сьогодні, і та, яку читали дві тисячі років тому, значно відрізняються одна від одної і є, по суті, різними книгами. До оприлюднення знахідки кумранських рукописів вчені-атеїсти намагалися довести, що Біблію багаторазово змінювали, щось додавалось, дещо видалялось, в залежності від політичної ситуації, яка багаторазово змінювалася протягом багатьох століть. У результаті, деякі вчені «відмовляли» в авторстві Ісайї, Єремії, Даниїлові, стверджуючи, що книги, приписувані їм, значно «молодші» і насправді були написані через багато століть після їх життя. Словом, Біблія, як історична Книга, не визнавалася, а всі, хто довіряв фактам, викладеним у ній, висміювались. Заперечити цим твердженням часом було нелегко, так як до Кумранської знахідки найбільш древніми рукописами Біблії були наступні: рукопис Британського музею (895 р. після Р. Хр.), два рукописи Ленінградської Публічної бібліотеки (916 і 1008 рр. після Р. Хр.) і рукопис з Алеппо (Кодекс Аарона Бен-Ашера) - 10 століття після Р. Хр.
 Всі інші рукописи датуються 12-15 століттями після Р. Хр. Тому, коли археологи оголосили, що рукописи і поселення Кумрана датуються 4 століттям до Н. Зб. - 1 ст. по Р. Хр., напруга в науковому світі зросла, бо якщо дійсно в руках вчених виявляться стародавні Біблійні тексти, майже на 1000 років старші будь-якого зі збережених досі оригіналу, то шляхом зіставлення можна буде з'ясувати нарешті, чи змінювалася Біблія протягом історії чи ні, зі всіма витікаючими звідси висновками.
По суті, було поставлено питання: чи є Біблія вірною історичною Книгою чи ні, а також, чи дійсно вона залишилася незмінною протягом багатьох століть?
За спинами двох груп вчених стояв весь світ. Атеїзм і християнство перебували в напруженому очікуванні.

Вчені-семітологи, спочатку здивовані і налаштовані скептично, змушені були змиритися з фактом, що відбулося відкриття, абсолютно несподіване і, здавалося б, зовсім неймовірне. Чи жарт, були знайдені рукописи, написані в Юдеї до Ісуса. Відразу ж після опублікування перших рукописів з Кумрану в науці розгорілися дві «битви» - за їх достовірність і старовину, і обидві вони були блискуче виграні. Справжність новознайдених рукописів було доведено знахідками самих археологів... Стародавність рукописів була остаточно встановлена за допомогою фізичного, радиокарбонного методу дослідження лляних обгорток, в які були загорнуті рукописи; палеографического аналізу з допомогою археологічних розкопок печер... Зусиллями найбільших палеографів сучасності (Олбрайта, Бирнбаума, Авігада, Сукеника, Мартіна, Кросу тощо) вдалося встановити, що переважна більшість кумранських творів написано і переписувалося протягом приблизно 200 з гаком років (2 століття до Р. Хр. - перша половина 1 ст. після Р. Хр.).
Отже, знайдені в Кумрані рукописи Біблійних книг відносяться до 3 століття до Р. Хр. - 2 століття після Р. Хр. Майже всі Біблійні книги були виявлені в кількох примірниках: Псалмів - 50, Второзаконня - 25, Ісайї - 19, Буття - 15, Виходу- 15, Левіт - 8, Малих (дванадцяти) пророків - 8, Даниїла - 8, Чисел - 6, Єзекиїла - 6, Іова - 5, Самуїла - 4, Єремії - 4, Рут - 4, Пісні Пісень - 4, Плачу Єремії - 4, Суддів - 3, Царств - 3, Ісуса Навина - 2, Притч - 2, Еклезіаста - 2, Ездри-Неемії - 1, Хронік - 1.
Тепер перед наукою стояло друге питання: чи змінювалася Біблія з плином часу і чи відрізняються сучасні її книги від найдавніших рукописних варіантів? Сталися за 12 століть зміни тексту чи окремих віршів, з'явилися нові вставки чи щось, навпаки, зникло?

Дослідження цих рукописів показали, що Біблійні книги дійшли до нас у незміненому вигляді з глибокої давнини. Відкриття в Кумрані - це найбільше і неоспориме  підтвердження істинності Біблії як точної історичної Книги. Провідний  семітолог доктор Ст. Олбрайт назвав відкриття в Кумрані «найбільшим з зроблених в Новий час».

Багаторічні спроби дискредитувати Біблію рухнули, з чим погодилися навіть затяті вчені-атеїсти. Кумран багато століть зберігав свої таємниці, щоб відкрити їх тепер, і щоб ніхто не міг сказати: «А чи можу я довіряти Біблії?» Вражаюче збереження Біблійного тексту, незважаючи на численні намагання її ворогів у всіх століттях свідчить про те, що Біблія - це надзвичайна Книга, Автором якої є Сам Бог.

Джерело: http://nauka.bible.com.ua/sud/sud1-04.htm#ss1